Największa w Polsce elektrownia wiatrowa dostarczy zieloną energię do ENERGI

Materiał archiwalny. Zamieszczone w nim informacje mogą być już nieaktualne.

ENERGA-OBRÓT SA podpisała umowę na zakup energii oraz praw majątkowych z Green Power Polska, która jest inwestorem w największej powstającej na terenie Polski elektrowni wiatrowej.

Umowa jest zwieńczeniem ponad półtorarocznych prac i negocjacji, jakie toczyły się między obydwiema firmami. Dwustronne porozumienie podpisali Masaaki Matsuoka, dyryktor Green Power Investment Corporation i Jacek Śmiech, prezes zarządu ENERGA-OBRÓT SA.

Powstająca na terenie gmin Słupsk i Ustka elektrownia wiatrowa będzie największym tego typu obiektem w Polsce. Składać się będzie na nią 104 turbin wiatrowych o mocy 2.3 MW każda, co daje w sumie 240 MW mocy elektrowni. Zakończenie budowy planowane jest do końca 2009 roku. Wiatraki będą miały ponad 100 m wysokości, a średnica wirnika wynosić będzie prawie 90 m. Ich lokalizacja nie jest przypadkowa, gdyż Pomorze jest terenem o doskonałych warunkach, gdyż wieją tu stosunkowo silne, i co najważniejsze stabilne wiatry.

 - Cieszymy się, że to właśnie nasza spółka zawarła porozumienie z renomowanym światowym inwestorem, tym bardziej, że przedsięwzięcie jest bezprecedensowe w skali kraju - będzie największą w Polsce i jedną z największych europejskich elektrowni wiatrowych posadowionych na stałym lądzie - powiedział Jacek Śmiech, prezes zarządu ENERGA-OBRÓT SA.

Systematycznie zwiększająca się konieczność zakupu tzw. świadectw pochodzenia energii, czyli certyfikatów potwierdzających ich pochodzenie ze źródeł odnawialnych, motywuje sprzedawców energii do zabezpieczenia niezbędnych dostaw z dużym wyprzedzeniem.

 - Szacujemy, że w 2010 roku energia pochodząca z nowej elektrowni pokryje około 20 procent rocznego zapotrzebowania ENERGI na tzw. energię zieloną, kiedy to ponad 10 procent sprzedawanej przez nas energii pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych - mówi Andrzej Lange, Dyrektor Departamentu Rynku Energii w ENERGA-OBRÓT SA. - Oczywiście zamierzamy nadal rozwijać własne ekologiczne źródła energii, ale umowa zawarta z Green Power Polska pokazuje, że otwarci jesteśmy również na współpracę z zewnętrznymi kontrahentami.

Green Power Polska jest spółką zależną Green Power Investment Group, japońskiego inwestora posiadającego ogromne doświadczenie w energetyce wiatrowej, której prezesem jest Toshio Hori, działający w tym sektorze od ponad 20 lat i mogący poszczycić się realizacją przedsięwzięć na całym świecie o łącznej mocy zainstalowanej przekraczającej 1000 MW.

Grupa ENERGA (http://www.energa.pl) - największy w Polsce sprzedawca i dystrybutor energii elektrycznej. Dostawca prądu do domów ponad 7 milionów Polaków (obsługuje ponad 2,4 mln odbiorców indywidualnych) oraz dla ponad 200 tys. firm (ok. 17-procentowy udział w polskim rynku dystrybucji energii elektrycznej).

ENERGA odgrywa wiodącą rolę na krajowym rynku sprzedaży praw majątkowych do świadectw pochodzenia ze źródeł odnawialnych (wcześniej rynek sprzedaży energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych). Ma również znaczący udział w produkcji energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródłach energii w Polsce. Grupa ENERGA posiada strategicznie najkorzystniejszą strukturę „paliwową" wytwarzania energii elektrycznej. Z ok. 30-procentowym udziałem w rynku ENERGA jest liderem krajowego rynku energii ze źródeł odnawialnych. Na obszarze działania ENERGI zlokalizowane są najbardziej atrakcyjne zasoby odnawialnych źródeł energii, w tym wybrzeże Bałtyku (energia wiatrowa) i dolna Wisła (energia wodna), a także tereny naturalnie predestynowane do produkcji biopaliw.

 - Zamierzamy nadal intensywnie inwestować w wytwarzanie przyjazne środowisku naturalnemu. Spodziewamy się - choćby z powodu ograniczeń emisji środowiskowych (w tym limitów emisji CO2) - że będzie źródłem przewagi konkurencyjnej ENERGI - podkreśla prezes zarządu ENERGA SA Barbara Klimiuk.

ENERGA jest największym producentem energii wodnej. Podstawą tej produkcji jest 45 elektrowni wodnych  zlokalizowanych na obszarze działania oddziałów ENERGI, skupionych w spółkach:

  • Elektrownie Wodne Słupsk  ENWOD
  • Zespół Elektrowni Wodnych „Łyna" 
  • ENERGA Zakład Elektrowni Wodnych w Straszynie
  • Koszalińskie Elektrownie Wodne
  • Elektrociepłownia Elbląg

Ich łączna moc zainstalowana wynosi 355,2 MW.

Oddziały

Koszalin

Olsztyn

Toruń

Gdańsk

Elbląg

Słupsk

Liczba elektrowni

4

5

2

12

4

18

Moc zainstalowana (MW)

5,6

4,4

160,2

14,4

4,1

166,4

ENERGA współpracuje też z lokalnymi wytwórcami energii odnawialnej, od których zgodnie z wymogami obowiązującego prawa, odkupuje energię elektryczną. Dzięki temu do sieci dystrybucyjnej koncernu przyłączone są liczne małe źródła odnawialne: wodne, wiatrowe oraz pozyskujące energię z biogazu lub z biomasy. W ubiegłym roku ilość energii elektrycznej pochodząca ze źródeł własnych wyniosła 755 028 MWh (z czego najwięcej bo 668 tys. MWh pochodzi z Elektrowni Wodnej we Włocławku), co daje Grupie Kapitałowej ENERGA blisko       30-procentowy udział w krajowym rynku. Ok. 50 MWh pochodziło z elektrowni wiatrowych, na biomasę i biogaz. 

W 2007 r. ENERGA ma obowiązek zakupić ponad 850 tys. MWh, co stanowi 5,1 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w całkowitej rocznej sprzedaży energii elektrycznej odbiorcom, dokonującym zakupu energii na własne potrzeby. Dzięki własnym źródłom energii odnawialnej oraz współpracy z dostawcami zewnętrznymi w 2007 r. ENERGA nie będzie miała problemu z wypełnieniem tego obowiązku,  co ilustruje poniższa grafika.

Obowiązek uzyskania i umorzenia świadectw pochodzenia w latach 2007-2014 r.

 

Obowiązek uzyskania i umorzenia świadectw pochodzenia w latach 2007-2014 r.

 

Prognozy

Obserwowany od kilku lat rozwój małych elektrowni wodnych oraz biogazowych nie wpływa w sposób istotny na bilans energii z OZE ze względu na małą moc źródeł tego typu. Nie jest obecnie również prowadzona budowa żadnej dużej elektrowni wodnej. Szansy na istotny wzrost produkcji energii odnawialnej upatrywać należy zatem głównie w rozwoju elektrowni wiatrowych oraz szerokim stosowaniu tzw. współspalania.

Energetyka wiatrowa w Polsce przeżywa okres rozkwitu dopiero od końca roku 2005, kiedy weszły w życie nowe przepisy decydujące o opłacalności budowy tego typu źródeł energii. Atrakcyjne warunki meteorologiczne w Polsce północnej (średnioroczne prędkości wiatrów na wysokości powyżej 50 m wynoszą od 5.5 do 7,0 m/s) powodują, iż większość inwestycji planowana jest w pasie nadmorskim, głównie w obszarze sieci spółki ENERGA-OPERATOR. Według ostatnich danych na obszarze działania spółki łączna moc pracujących farm wiatrowych wynosiła 142,5 MW, umowy o przyłączenie podpisały farmy o łącznej mocy 1316 MW,  kolejne 1167 MW posiada ważne warunki przyłączenia, a dla kolejnych 1289 MW są one określane. Uzgodniono też zakresy i warunki wykonania ekspertyz na łączną moc 7629 MW. Obecnie na Pomorzu kilkanaście tysięcy hektarów przeznaczonych jest pod instalacje turbin wiatrowych. Zamierzenia inwestycyjne należy szacować  na poziomie 4-5 tys. MW, jednak bez znacznej rozbudowy sieci 110 kV oraz sieci przesyłowej przyłączenie takiej mocy będzie niemożliwe,

ENERGA wychodząc na przeciw inwestorom oferuje  obsługę handlowo-techniczną farm wiatrowych, która między innymi obejmuje prognozowanie i bilansowanie produkcji. W najbliższym czasie ENERGA planuje stworzyć grupę bilansująca, która umożliwi dodatkowe obniżenie kosztów bilansowania.

Ostatnie inwestycje

Elektrownia w Ostrołęce, należąca do Grupy Kapitałowej ENERGA, uruchomiła  instalację współspalania węgla energetycznego z biomasą. Zgodnie z założeniami projektowymi instalacja ma spalać rocznie około 20 tys. ton biomasy w postaci trocin oraz 30 tys. ton biomasy pochodzenia leśnego i z przemysłu tartacznego, jak również produkty rolne, pozostałości z przemysłu spożywczego, w postaci trocin, brykietów, peletów suszu owocowego, pestki owoców, łupiny słonecznika, itp. Biomasa spalana jest wraz z paliwem podstawowym na wszystkich blokach 200 MW.

Przedsięwzięcie zrealizowano kosztem ok. 11 mln zł, z czego blisko połowa pochodziła ze środków NFOŚ. Inwestycję zrealizowano w bardzo krótkim czasie, tj. zaledwie siedmiu miesięcy. W pierwszej połowie 2007 roku rozpoczęto rozruch technologiczny całej instalacji.

Inwestycja w Ostrołęce - jedynej w Grupie Kapitałowej ENERGA elektrowni węglowej - wpisuje się w strategię inwestycyjną holdingu, który stawia na rozwój wytwarzania w odnawialnych źródłach energii oraz z wykorzystaniem technologii przyjaznych środowisku.

 - Plan modernizacji Zespołu Elektrowni Ostrołęka zakłada zwiększenie stopnia wykorzystania biopaliw. Docelowo zamierzamy wybudowanie w Ostrołęce nowych bloków o łącznej mocy 600-650 MW, a o ile operator systemu przesyłowego dostatecznie rozbuduje sieć przesyłową w północnej Polsce, będziemy w stanie nawet podwoić moc tej elektrowni - mówi Roman Pionkowski, wiceprezes zarządu ENERGA SA. 

Jeszcze w tym roku Elektrociepłownia Elbląg, także należąca do Grupy Kapitałowej ENERGA, rozpocznie prace przy budowie bloku na biomasę. Inwestycja, szacowana na ponad 100 mln zł,  będzie największą w historii elbląskiej elektrociepłowni i jedną z największych w Polsce. Przedsięwzięcie polegać ma na wdrożeniu technologii spalania biomasy poprzez rozbudowę elektrociepłowni o dwa identyczne kotły parowe, opalane biomasą, o wydajności 2 x 40 Mg/h oraz o turbinę parową z generatorem mocy ok. 20 MWe. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na II połowę 2008 roku, natomiast oddanie bloku do eksploatacji pod koniec 2010 roku. Środki przeznaczone na ten cel pochodzić mają m.in. z Unii Europejskiej.

Realizując zamierzenia związane z rozpoczęciem inwestycji budowy bloku na biomasę w EC, szczególnym zainteresowaniem Spółki wydaje się w tej chwili współdziałanie z innymi jednostki w ramach Zielonej Alternatywy dla Makroregionu Polski Północnej - Bałtyckiego Klastra Ekoenergetycznego ( BKEE ). Bałtycki Klaster Ekoenergetyczny jest wspólną inicjatywą Instytutu Maszyn Przepływowych PAN, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Politechniki Gdańskiej i Politechniki Koszalińskiej, ENERGI S.A. oraz Marszałków i samorządów Województwa Pomorskiego i Warmińsko-Mazurskiego a także podmiotów gospodarczych i stowarzyszeń mających siedzibę w tych województwach. Głównym celem BKEE jest wdrożenie idei szeroko rozumianej kogeneracji rozproszonej, tj. jednoczesnego wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej w małej i średniej skali w oparciu o odnawialne źródła energii, zwłaszcza biomasę, a także energię wodną, słoneczną i wiatrową. Działania w ramach BKEE mają na celu: m.in. zmniejszenie udziału paliw kopalnych jako źródeł energii pierwotnej, przy znaczącym wzroście wykorzystania biopaliw oraz innych źródeł energii odnawialnej, stymulowanie nowych technologii w obszarze zielonej energii i kształcenie specjalistów oraz rozwój świadomości ekologicznej oraz aktywizacja zawodowa ludności z terenów wiejskich.

Załączniki

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki.

Rozumiem