Komunikat prasowywersja do druku

Energa Operator wytrwale walczy z efektami nawałnicy

14.08.2017|Grupa ENERGA

Informacja starsza niż 1 rok, może zawierać nieaktualne dane. Najświeższe komunikaty prasowe znajdują się tutaj.

Aktualne dane dotyczące Grupy Energa można znaleźć także na stronie www.grupa.energa.pl

Tragiczna w skutkach nawałnica, która w piątkowy późny wieczór nawiedziła środkową i północną Polskę, spowodowała ogromne zniszczenia w sieci elektroenergetycznej Energi Operatora. Dzisiaj, po intensywnej pracy setek osób, pozostało bez zasilania mniej, niż 9 tys. gospodarstw domowych.

Nadzwyczaj silny wiatr i opady deszczu spowodowały zerwanie kilometrów sieci, a także połamały, a miejscami wyrwały z fundamentami dziesiątki słupów, także wysokiego napięcia (WN). Po tragedii bez prądu było 150 tys. odbiorców w oddziałach Energi Operator w Gdańsku, Kaliszu i Olsztynie. W pierwszej dobie udało się przywrócić dopływ energii elektrycznej w dwóch ostatnich oddziałach i częściowo w gdańskim. Bez zasilania pozostawało 1163 stacji transformatorowych (SN/nN) i ok. 32 tys. odbiorców w powiatach gdańskim, starogardzkim, tczewskim, wejherowskim, kościerskim i kartuskim (tu zdecydowana większość). Z tego powodu rozpoczynając Dzień Energetyka, obchodzony w Polsce 14 sierpnia, w teren i do pracy w sztabach kryzysowych i operacyjnych udało się kilkuset pracowników spółek Grupy Energa.

Według najświeższych danych dostępu do energii elektrycznej wciąż nie ma 8974 naszych odbiorców i ok. 300 stacji transformatorowych (SN/nN). Wszyscy pracownicy firmy są zdeterminowani, aby jak najszybciej usunąć skutki największej nawałnicy, jakiej Polska doświadczyła w ostatnich latach.

- Po trwającej pięć dób walce powoli opanowujemy trudną sytuację pozostawioną przez nieokiełznany żywioł, który przemknął przez Polskę, siejąc spustoszenie. Liczba pozbawionych prądu gospodarstw systematycznie spada, wkrótce przywrócimy dostawy energii wszystkim naszym klientom dotkniętym przez nawałnicę. Ekipy terenowe pełnią służbę od momentu, kiedy tylko pozwoliły na to warunki pogodowe. Czynią to z ogromnym poświęceniem, za co chcę im bardzo serdecznie podziękować. Osobne serdeczne podziękowania należą się także strażakom, bez których pomocy nie udałoby nam się sprawnie usuwać skutków piątkowej tragedii. Wspólnie robimy wszystko, co w naszej mocy, aby jak najszybciej przywrócić wszystkim dostęp do energii elektrycznej. Jednocześnie składam najszczersze kondolencje i wyrazy współczucia rodzinom ofiar, które zginęły podczas nawałnicy – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu Energi SA.

Bieżące informacje o liczbie odbiorców i transformatorów bez zasilnia można znaleźć na stronie http://www.energa-operator.pl/wylaczenia/wylaczenia_biezace.xml. Na bieżąco informujemy też o wszelkich zmianach na naszym profilu na Twitterze.

Poniżej zamieszczamy do pobrania i wykorzystania zdjęcia i filmy pokazujące zniszczenia z powiatu kartuskiego.

Zdjęcia do pobrania (źródło: Energa):

https://wetransfer.com/downloads/b6979ffab92c49e51cd82f601f4c9e9820170813201937/cb767947e95525edfeba79c86015a94920170813201938/048a3c

Link do pobrania materiałów wideo (źródło: Energa):

https://mab.to/rmXs71pfZC4

Zawsze aktualne wieści nt. Grupy Energa znajdziecie na naszym Twitterze.

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Popularne tagi