Grupa ENERGA
2019-09-01

80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Cześć i Chwała Obrońcom Ojczyzny! [ mat. wideo ]

1 września 1939 roku Niemcy napadły na Polskę. 17 dni później na teren Rzeczypospolitej wkroczyły wojska Związku Sowieckiego. W ten sposób rozpoczął się najtragiczniejszy konflikt w dziejach świata. 1 września okazał się także początkiem półwiecza okupacji – najpierw niemieckiej, a następnie sowieckiej.

W wyniku rozpętanej przez Niemcy II wojny światowej, na całym świecie zginęło, lub zmarło z chorób i głodu, około 80 milionów osób. W tej liczbie znalazło się 6 mln obywateli polskich. Liczba zabitych Polaków stanowiła 17 procent populacji II Rzeczypospolitej. Zniszczone zostały polskie miasta i infrastruktura przemysłowa. Polacy – jako naród – skazani zostali przez Niemców na zagładę.

Dziś mija 80. rocznica wybuchu tamtej straszliwej pożogi. Z roku na rok ubywa tych, którzy ją pamiętają, którzy bronili naszej Ojczyzny przed totalną eksterminacją. Przybywa za to wyznawców „historii alternatywnej”, którzy próbują obarczać Polaków współwiną za wybuch tej wojny.

Dlatego dawanie świadectwa prawdzie i pamięć o bohaterach i ich walce, spada na nas – na pokolenia, które dzięki niezłomnej postawie Żołnierzy Września, Armii Polskiej na Zachodzie, Armii Krajowej i Antykomunistycznego Podziemia, mogą żyć w wolnym i demokratycznym państwie.

Oby ta wojna była ostatnią. Oby na zawsze pozostała skuteczną przestrogą.
Cześć i Chwała Obrońcom Ojczyzny!

 

foto: Niemcy na przejściu granicznym w Sopocie, dnia 1 IX 1939 r. (propagandowe zdjęcie, wykonane 14 września); By Hans Sönnke [Public domain], via Wikimedia Commons

 

* * *


Dodatkowe informacje: