Świeć Się z ENERGĄ
2018-01-19

Zamość „Świetlną Stolicą Polski”

Internauci wybrali najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce. To Zamość, który zdobył ponad 70 tys. głosów. Grupa Energa przekaże łącznie 200 000 zł na pomoc charytatywną dla miast, które wzięły udział w konkursie.

„Świeć się z Energą” to charytatywna akcja Energi. Biorące w niej udział miasta walczą o cenne nagrody dla najbardziej potrzebujących. Im piękniej przystrojone miasto, tym większe szanse na wygraną. O tym, do którego trafi pomoc, decydują w głosowaniu internauci. Zwycięskie miasto oprócz tytułu „Świetlnej Stolicy Polski” otrzymuje cenne nagrody dla potrzebujących o wartości 50 000 zł. Do każdego z pozostałych finalistów trafi pomoc o wartości 10 000 zł. Na przestrzeni ostatnich dziewięciu lat do domów dziecka, stowarzyszeń czy ośrodków pomocy społecznej trafiło kilkaset energooszczędnych urządzeń AGD takich jak pralki, lodówki czy kuchenki do gotowania. Łączna wartość dobroczynnego wsparcia od Grupy Energa po zakończeniu aktualnej edycji akcji przekroczy 650 000 zł.

Zakończyła się 9. edycja akcji „Świeć się z Energą”

W grudniu 143 miasta rywalizowały w etapie regionalnym. Następnie na początku stycznia 16 miast - mistrzów województw zmierzyło się w ogólnopolskim finale. Zwyciężył Zamość, który zdobył 74 708 głosów. Na drugim miejscu znalazła się Częstochowa (26 052), a trzecie miejsce przypadło Starachowicom (19 623).

DSC_0608.JPG
Zamość zwycięzca IX edycji Świeć Się z Energą

- Istotą prowadzenia działalności gospodarczej powinno być dobro ludzkie. „Świeć się z Energą” wyraźnie pokazuje, że jest to możliwe. Staramy się wzbudzać poczucie odpowiedzialności za innych. Zachęcamy do lokalnego patriotyzmu i do świetnej zabawy - mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu Energa SA. - Dziękuję wszystkim, którzy zagłosowali na Świetlną stolicę Polski. Odzew był naprawdę imponujący. Przyczyniliście się Państwo do pomocy najuboższym dając im radość i ciepło w te zimowe dni  - dodaje.

czestochowa_28649407.jpg
Częstochowa - II miejsce w Plebiscycie Miast

Charytatywna pomoc dla całej Polski

Plebiscyt cieszył się dużą popularnością. Internauci łącznie oddali 395 210 głosów. Każdy z finalistów otrzyma energooszczędny sprzęt AGD o wartości 10.000 zł składający się z kuchni elektrycznej, zmywarki, lodówek, pralek, mikrofal, blenderów, parowarów, sokowirówki i  czajników elektrycznych.

iluminacja-swietlna-w-starachowicach_28649192.jpg
Starachowice - III miejsce w Plebiscycie Miast

Zwycięzca Plebiscytu, Zamość otrzyma dodatkowy sprzęt o wartości 40 000 zł. Nagrody trafią do lokalnych placówek zajmujących się niesieniem pomocy społecznej. W imieniu mieszkańców rozdysponują je włodarze miast.

- Cieszę się, że obroniliśmy tytuł „Świetlnej Stolicy Polski”.  Nagrody otrzymane od Grupy Energa kolejny raz przyniosą dużo radości potrzebującym z naszego miasta - mówi Andrzej Wnuk Prezydent Miasta Zamościa. -Serdecznie dziękuję mieszkańcom i przyjaciołom Zamościa za wszystkie głosy oddane na nasze miasto - dodaje.

Ostateczna klasyfikacja Plebiscytu Miast:

 1. Zamość
 2. Częstochowa
 3. Starachowice
 4. Nowa Sól
 5. Stalowa Wola
 6. Pelplin
 7. Łomża
 8. Radom
 9. Olkusz
 10. Legnica
 11. Ostrów Wielkopolski
 12. Opole
 13. Połczyn-Zdrój
 14. Mrągowo
 15. Aleksandrów Łódzki
 16. Bydgoszcz

Mistrzowie świetlistego kadrowania

„Świeć się z Energą” to również konkurs fotograficzny, którego uczestnicy starali się uchwycić piękno okresu Świąteczno-Noworocznego. Amatorzy fotografii nadesłali ponad 1200 zdjęć, na które oddano prawie 90 tys. głosów. Prace konkursowe ocenione zostały przez jury pod przewodnictwem Lidii Popiel, ambasadorki akcji. Łączna pula nagród wynosi 31 850 zł. Jest to 79 bonów do sklepu.energa.pl  na zakup sprzętu fotograficznego. Konkurs podzielony był na 5 kategorii tematycznych: Moje Miasto, Mój Dom, Moi Bliscy, Moja Iluminacja i Moja Ulubiona Szopka.

Laureaci poszczególnych kategorii tematycznych:

Swiec_Sie_z Energa2018_1miejsce__moje_miasto_karol_przybyła_758_pomorskie.jpg
Najlepsza praca w kategorii Moje Miasto. Autor: Karol Przybyła 

 Swiec_Sie_z Energa2018_1miejsce_mój_dom_wiola_bartkiewicz_1952_mazowieckie.jpg
Najlepsza praca w kategorii Mój Dom. Autorka: Wiola Bartkiewicz 

Swiec_Sie_z Energa2018_1miejsce__moi_bliscy_marek_bednarz_159_slaskie.jpg
Najlepsza praca w kategorii Moi Bliscy. Autor: Marek Bednarz 

Swiec_Sie_z Energa2018_1miejsce_moja_iluminacja_piotr_kędziora_756_malopolskie.jpg
Najlepsza praca w kategorii Moja Iluminacja. Autor: Piotr Kędziora

Swiec_Sie_z Energa2018_1miejsce__moja_ulubiona_szopka_magdalena_jagusiak_1374_slaskie.jpg
Najlepsza praca w kategorii Moja Ulubiona Szopka. Autorka: Magdalena Jagusiak

Zwycięzcą konkursu fotograficznego został Robert Jagusiak z Dąbrowy Górniczej, autor najlepszej fotografii w kategorii Moja Iluminacja.

Swiec_Sie_z Energa2018_01_grand prix_moja_iluminacja_robert_jagusiak_2272_slaskie.jpg
Grand Prix IX edycji konkursu fotograficznego. Autor: Robert Jagusiak

- Zwycięzca tegorocznej edycji podkreślił swą pracą jeden z najmocniejszych nurtów - obserwację detali. Fotografia przedstawia ludzkie oko, ale ile jest tam zawartych informacji! Gęstość szczegółów żywej tkanki, mapa naczyń krwionośnych, z której ma się ochotę czytać szczegóły z życia właściciela, tajemniczy gąszcz rzęs, który przy lekkim  zmrużeniu zmienia obiekty w plamy. Na koniec, to co rejestruje mózg - też detal, fragment rzeczywistości wpada i zostawia ślad na zawsze, i do którego będzie odwoływał się nie raz, może zostanie dalej wykorzystany w twórczy sposób – mówi Lidia Popiel, fotografka, wykładowczyni Warszawskiej Szkoły Filmowej, ambasadorka akcji „Świeć się z Energą”. - Gratuluję zwycięzcom i uczestnikom podjęcia niełatwego wyzwania, z ogromną przyjemnością oglądałam przepełnione emocjami i zachwytem świątecznymi światłami zdjęcia – dodaje.

Zakończyła się również rywalizacja amatorów fotografii w mediach społecznościowych. Spośród zdjęć zamieszczonych i oznaczonych #SwiecSie jury nagrodzi 3 zwycięzców nowoczesnymi smartphonami, a 10 wyróżni bonami o wartości 500 zł na zakupy w sklep.energa.pl.


Dodatkowe informacje: